DUNAJSKÁ STREDA. Obete rómskeho holokaustu pripomenie pietny akt kladenia vencov k Pamätníku rómskeho holokaustu v parku Rybí trh v Dunajskej Strede, ktorý bude vo štvrtok 2. augusta o 15:00. Podujatie organizuje pri príležitosti Pamätného dňa rómskeho holokaustu Inštitúcia pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu v Dunajskej Strede.
Zomrelo viac ako 2 000 Rómov

"V noci z druhého na tretieho augusta 1944 bolo usmrtených 2 900 Sintov (podskupina Rómov, pozn. SITA) a Rómov, ktorí boli deportovaní do koncentračného tábora v Auschwitz – Birkenau v Poľsku z celej Európy. Nacisti ich usmrtili v plynovej komore. Prevažná časť obetí boli starí a chorí ľudia a matky s deťmi," informoval riaditeľ Inštitúcie pre romologický výskum, metodiku a praktickú aplikáciu József Ravasz prostredníctvom sociálnej siete.
Na pietnom akte sa zúčastní aj verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová. Dnes si pripomenie 74. výročie rómskeho holokaustu aj v Múzeu SNP v Banskej Bystrici. „Pripomínať si rómsky holokaust ako historickú udalosť považujem za obzvlášť dôležité aj v súvislosti s nedávnymi extrémistickými prejavmi. Napadnutie mladých rómskych chlapcov v meste Žilina len dokazuje, že rasová neznášanlivosť je v našej spoločnosti stále prítomná,“ uviedla Patakyová.
Pripomínajú si ho vo viacerých mestách

Prvý Pamätník rómskeho kolokaustu na Slovensku odhalili v Dunajskej Strede 4. augusta 2006, je dielom rómskych umelcov. Nacisti považovali Rómov rovnako ako Židov za menejcennú rasu, diskriminovali ich a napokon si pre nich vymysleli "konečné riešenie", ktoré sa malo naplniť v koncentračných táboroch. V najväčšom koncentračnom tábore v Osvienčime – Brezinke (nem. Auschwitz – Birkenau) bolo internovaných zhruba 20-tisíc európskych Rómov. Počas holokaustu ich celkovo zahynulo okolo 300-tisíc až 500-tisíc.